Flokulanty pytania i odpowiedzi

Co to i do czego stosuje się flokulanty.

W jakim celu stosuje się flokulanty?

Flokulanty inaczej polielektrolity, stosuje się do oczyszczania ścieków przemysłowych, odwadniania osadów ściekowych i uzdatniania wody.

Oczyszczanie ścieków przemysłowych przeprowadza się w węźle mechaniczno – chemicznym. Technologia dedykowana jest do oczyszczania ścieków z przetwórstwa spożywczego. Odwadnianie osadów wspomagane przez flokulanty prowadzi się w węzłach odwadniania oczyszczalni komunalnych lub na prasa do odwadniania osadów poflotacyjnych. Uzdatnianie wody wymaga polielektrolitów szczególnie do wytrącania zanieczyszczeń i zagęszczania osadów.

Czy stosowanie polielektrolitów jest drogim rozwiązaniem ?

Pogląd o wysokich kosztach flokulantów polimerowych, oczywiście jest powszechnie znany. Nie do końca jednak tak jest. Wszystko zależy od jakości produktu, sprzętu do przygotowywania roztworu, i dawkowania. Kolejną kwestią jest wyregulowanie pH oraz sprzęt na którym odwadniamy osady ściekowe. Jeśli prasa nie działa poprawnie, nawet najlepszy polielektrolit może nie wystarczyć.

Jakie urządzenia najlepiej poradzą sobie z odwadnianiem osadów ściekowych po kondycjonowaniu ?

Na rynku, obecnie jest dostępnych bardzo wiele typów urządzeń, począwszy od pras komorowych, pras taśmowych na wirówkach osadów i prasach śrubowych kończąc. Wspólną cechą tych maszyn jest stosunkowo wysoki pobór energii elektrycznej, oraz koszty eksploatacyjne wynikające z wymiany podzespołów. Wybór urządzenia do instalacji uzależniony jest od poglądów i doświadczeń operatorów oczyszczalni lub osób odpowiedzialnych za podczyszczalnie lub  oczyszczalnie ścieków w zakładzie przemysłowym. Proponujemy zwrócić uwagę na sprawdzone i cechujące się dobrym stosunkiem ceny do wydajności i konsumpcji energii wielodyskowej prasy śrubowej.

W jakiej postaci można kupić polimer ?

Polielektrolit dostępny jest w postaci emulsji, przewożony i dostarczany w specjalnych pojemnikach, lub w postaci sypkiej, zapakowany w worki po 25 kg każdy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy Flokulant jest anionowy czy kationowy ponieważ ta cecha będzie miała istotny wpływ na wytworzenie się i wielkość kłaczków, lub ich brak.

Jak dopasować odpowiedni polielektrolit?

Dopasowanie odpowiedniego flokulantu do procesu technologicznego, wymaga wykonania testów. Flokulanty cechują się zróżnicowaną specyfiką działania ze względu na swój charakter jonowy. Nie ma więc jednego idealnego polielektrolitu dla wszystkich procesów oczyszczania ścieków czy odwadniania osadów.

Jak poprawnie przygotować i dozować roztwór polielektrolitu?

Kwestie dozowania polielektrolitu i jego przygotowania rozwiązują specjalne stacje roztwarzania polielektrolitu. Urządzenia wyposażone są w zbiorniki pozwalające na roztwarzanie i dojrzewanie flokulantu. Sterowanie odbywa się w sposób automatyczny i wymaga jedynie utrzymywania odpowiedniego poziomu proszku lub emulsji w zbiornikach podawczych.

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących doboru polielektrolitu, prasy osadu czy oczyszczalni ścieków przemysłowych.

kontakt@polielektrolity.pl

Więcej informacji o prasach do odwadniania osadów ściekowych PRZEJDŹ

Artykuły dotyczące oczyszczalni ścieków przemysłowych wykorzystujących flokulanty PRZEJDŹ